לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:

077-9974772

תמא 38 – מה נעשה עד כה בישראל?

תמא 38 יצרה עור וגידים לפני מספר שנים, אך הפעילות הענפה שלה, החלה בעת האחרונה.

חברות קבלניות רבות וקבלנים עצמאיים, מציעים שירות של ניהול תמא 38. כמו כן, בעלי הדירות יכולים להחליט על ניהול עצמאי של הפרויקט.

מטרת התכנית הזו היא לדאוג לעמידות מבני מגורים, מפני רעידת אדמה, אשר עתידה להתרחש במדינתנו.

הסיכון נמצא בכל אזורי הארץ ולכן, כל בניין מגורים אשר נבנה לפני 1980, צריך לעבור בדיקה ולבדוק, האם הוא עמיד או אינו עמיד בפני רעידת אדמה.

לתמא 38 תמריצים רבים כגון מתן היתרי בנייה, הוספת מעלית בבניין, שדרוג הלובי, חדר המדרגות וכולי.

כאשר הפרויקט מנוהל על ידי בעלי הדירות, הם אלו הנהנים מזכויות הבנייה. כאשר ניהול תמא 38 נמסר לקבלן או לחברה קבלנית, זכויות הבנייה ניתנות להם.

יש לציין כי המבנים הכלולים בתמא 38 הם מבני מגורים בלבד ואין התוכנית חלה על מחסנים או מבנים אחרים שאינם מאוישים באופן סדיר וקבוע.

מה נעשה עד כה בישראל, בפרויקט תמא? האם כדאי לנהל את הפרויקט באופן עצמאי או בשיתוף פעולה עם גורם נוסף? האם הצטרפות כרוכה בהסכמת כל בעלי הדירות?

תמא 38 – מה נעשה עד כה?

התובנה לגבי חשיבותה וכדאיותה של תמא 38 הופכת לברורה יותר ויותר, עם חלוף הזמן.

מלבד הידיעה כי חיזוק מבנה חשובה למניעת אבידות בנפש, ישנה הכרה בכדאיות הכלכלית של התוכנית.

מצב דברים זה מוביל את הציבור לקחת יוזמה ולברר אודות תמא 38 ובד בבד, החברות הקבלניות, מציעות את שירותיהן למימוש כל הזכויות להן זכאים בעלי הדירות.

בערים רבות בארץ וביניהן תל אביב, הרצליה, רמת גן וראשון לציון, הסתיימו פרויקטים רבים של תמא 38, באמצעות שיתוף פעולה עסקי בין בעלי הדירות בבניינים לבין חברות קבלניות.

כמו כן, פרויקטים אחרים ממתינים לאישור ויתחילו בקרוב.

יישום תמא 38 בערים אלה, משמעותו התחדשות אורבנית מדהימה, סביבת מגורים נעימה יותר, דירות משודרגות והנאה מהטבות נהדרות, אשר החשובה שבהן היא קורת גג בטוחה.

כאשר פונים אל חברה לניהול ומימוש תמא 38, נחסכת הדאגה ממימון עבודת החיזוק, שהרי החברה היא זו הנושאת בעלות הזו.

בתמורה לה, תקבל החברה את זכויות הבנייה.

אם מבקשים בעלי הדירות לשמור לעצמם את זכויות הבנייה, יצטרכו לממן את עלות הפרויקט בכוחות עצמם.

דרך עצמאית או שיתוף פעולה?

ניתן ליישם את תמא 38 בשתי דרכים שונות: באופן עצמאי או באמצעות שיתוף פעולה עם גורם נוסף.

בעלי הדירות יכולים להחליט האם לנהל את הפרויקט באופן עצמאי או שמא למסור את ניהול תמא 38 לחברה קבלנית או קבלן עצמאי.

היתרון המובהק בניהול עצמאי של בעלי הדירות הוא הרווח מבניית הדירות הנוספות, יתרון אשר לא קיים עוד, כאשר מוסרים את ניהול הפרויקט לגורם אחר.

אולם, ישנם יתרונות רבים אחרים, במתן מימוש תמא 38 לחברה או קבלן:

1. בדיקת התאמה: הצטרפות אל תמא 38 כפוף להתאמה של הבניין לתנאי הסף של הפרויקט.

כאשר מוסרים את הניהול לחברה חיצונית, מבצעת זו את כל הבדיקות הדרושות בהקשר זה, לרבות קבלת חוות הדעת הדרושה לקבלת התנאים של תמא 38.

2. עבודה מקצועית: כאשר חברה חיצונית מנהלת את הפרויקט, היא דואגת לכל האספקט המקצועי, כך שלבעלי הדירות נותר רק ליהנות מן התוצאה.

כאשר ניהול תמא 38 מתבצע באופן עצמאי, צריכים בעלי הדירות לאתר את בעלי המקצוע הטובים ביותר ולהשגיח על עבודתם, ללא שבידם הידע המקצועי הנדרש.

3. הטבות נוספות: בעלי הדירות אשר אינם מממנים את תמא 38 בכוחות עצמם, אינם מרוויחים מזכויות הבנייה, אך הם אינם משלמים עבור עבודות החיזוק, השיפוץ ושאר ההטבות שמקבלים במסגרת תמא 38.

יש לזכור כי שווין של ההטבות הללו הוא רב ומעלה את ערך הנכס באחוזים ניכרים.

מן האמור לעיל, אנו למדים כי לכל דרך ניהול, יש את היתרונות והחסרונות שלה. כל ועד בית יבחר את הדרך המתאימה לו, על פי השיקולים הרלוונטיים.

הסכמת הדיירים לפרויקט

ההצטרפות אל תמא 38 דורשת את הסכמתם של 66% מבעלי הדירות בבניין המגורים.

המשמעות היא כי אין הכרח לקבל את הסכמת כל בעלי הדירות, לשם יישום תמא 38.

עם זאת, רצוי לנסות ולקבל את ההסכמה הכוללת של כל בעלי הדירות, בכדי שמימוש ההטבות של התכנית, יהיה פשוט ויסתיים במסגרת לוח זמנים סביר.

ההסכמה אינה נדרשת רק לעצם ההצטרפות אל תמא 38, אלא גם לשם בחירת אופן ניהול הפרויקט, בחירת בעלי מקצוע ועוד.

פרויקט תמא 38 הולך ומתפתח ובערים שונות בארץ, נהנים בעלי דירות רבים מנכס מוגן מפני רעידת אדמה, שקט נפשי, סביבת מגורים נעימה יותר ודירה משודרגת.

עו"ד אילן הלוי (45), בוגר תואר ראשון ושני מאוניברסיטת ת"א. עוסק בתחום הנדל"ן מאז שנת 1987, בעל ניסיון רב בתחום התמ"א 38, וכן בעל ניסיון מקצועי רב כמנהל בגופים משמעותיים בתחום הנדל"ן.

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:עץ.אין באמור לעיל ובאתר תמ"א 38 משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר תמה 38 לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר תמ"א 38 עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!